FORUMHOKEJOWE.PL Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
Reaktywujemy najstarsze, a zarazem największe forum hokejowe w Polsce! Jesteśmy z Wami już blisko 15 lat! Zapraszamy.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Shery
28 Wrzesień 2014, 15:33
Nowy system rozgrywek - co o tym sądzicie?
Autor Wiadomość
prosty 
Użytkownik na 0%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 00:07   Nowy system rozgrywek - co o tym sądzicie?

W związku z tym artykułem klik postanowiłem zastanowić się, jak wyglądałaby moja idealna liga.

Po pierwsze w lidze grałoby 8 drużyn. Z doświadczenia z ligi 10-cio drużynowej wiemy, że 2 ostatnie zespoły mocno odstają od reszty stawki. Aby liga była bardziej emocjonująca i zacięta powinno grać "wmiarę wyrównanych" 8 drużyn.

Zakładam, że sezon trwa 7 miesięcy - od początku września do końca marca. Odliczmy 3 razy po 2 tygodnie na reprezentacje (EIHC itp) + 2 tyodnie na święta i PP, zostaje więc 5 miesięcy gry. Czyli jakieś 20 tygodni.

W sezonie zasadniczym gramy 4 rundy każdy z każdym. 7 meczy w rundzie x4 daje 28 meczy w sezonie zasadniczym. Ponieważ już wcześniej pisałem o potrzebie zmniejszenia częstotliwości rozgrywanych meczy, a autor artykułu jest podobnego zadania, utwierdził mnie on w tym przekonaniu. W związku z tym, gramy nie więcej niz 2 mecze w tygodniu, a wiec 8 meczy w miesiącu. Co za tym idzie, na sezon zasadniczy potrzeba 3,5 miesiąca.

Następnie mamy 1,5 miesiąca na play-off. Gramy oczywiście 1-8 2-7 3-6 4-5. Zwicięzcy z tych par grają dalej o mistrzostwo, a z czterech przegranych losowane są dwie pary, które grają mecz i rewanż. Przegrani z obu par grają między sobą o utrzymanie. Otwartą jest kwestią, czy grają tylko mecz i rewanż, czy np. do 3 zwycięstw.

To by było na tyle :D Moim zdaniem prosto, przejrzyście i emocjonująco :) napiszcie co o tym sądzicie!!!

Bialy kruk 
Użytkownik na 0%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 02:38   

Jak na nasze polskie warunki to rowniez uwazam,ze liga powinna sie skladac z 8-miu druzyn a mecze powinny byc rozgrywane systemem piatek-niedziela.Jak dotad to sztuczne powiekszanie ekstraligi nie zdaje egzaminu i rozgrywane mecze maja za duza czestotliwosc przez co gotujemy sie we wlasnym sosie jeszcze bardziej co zniecheca kibicow do ogladania meczy o pietruszke.My jednak mozemy sobie tutaj biadolic z madre glowy z P...L wiedzia i tak lepiej.

ps.prosty pozdro dla Ciebie :P

SuperJ 
Moderator
Sciemniacz

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 03:25   

Z drugiej strony widac, ze czolowka I ligi nie odstaje tak bardzo od dolu Ekstraligi. Dlaczego wiec utrudniac zdobywanie sponsorow takim zespolom, jak Jastrzebie czy Katowice? Jesli juz cos w naszej lidze nie zdaje egzaminu, to degradacja do nizszej klasy. No, chyba, ze chodzi o calkowite rozwalenie klubu, to wtedy akurat zdaje.

Tak powazniej, w Polsce potrzebna jest promocja hokeja. Trzeba ratowac kazdy osrodek, ktory dycha. Jedna liga ma wiecej sensu. Oczywiscie podzial na grupy, tak, zeby takie Tychy tylko raz jechaly do Krynicy w sezonie. Nic im sie nie stanie jak zagraja kilka spotkan w sezonie ze slabszymi zespolami. Kazdy zawodnik powinien byc zainteresowany promocja hokeja w Polsce, a i rezerwowi powinni dostawac szanse gry w spotkaniach.

Reasumujac, jedna liga. Gra kazdy kto jest w stanie wplacic okreslona kaucje. Runda (spotkanie + rewanz) kazdy z kazdym, potem podzial na grupe mocniejsza i slabsza. Grupa mocniejsza raczej osiem zespolow, zeby nikt ze slabszej nie wchodzil do play offs. Ale tu sporo zalezy od ilosci zespolow w lidze, wiec raczej sprawa do ustalenia co sezon.

szlachtek 
Użytkownik na 0%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 10:56   

mi w lidze przeszkadza to, że gra się o nic, do play-off bardzo łatwo się dostać 8/10 drużyn. Ja jestem za 8 zespołową ekstraklasa, playoff z udziałem 4 drużyn.
A jeśli 10 zespołów w ekstraklasie to po zesonie zasadniczym np. tak:
1-2 odrazu w półfinale
3-6 w ćwierćfinale
7-8 kończą rozgrywki
9-10 baraż o utrzymanie
w lidze jest o co grać, każdy mecz jest ważny

kofa 
Moderator

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 11:34   

Oczywiście z e tak powinno byc jak pisze jacek jedna liga 2 rundy i podział na słabszych i silniejszych, ilości zależne od ilosci druzyn w lidze. kolejne dwie rundy i play-off.

druga bardzo wazna sprawa to ustalenie logicznych terminow spotkań, tu jest Polska i granie w święta jest raczej bez celu czy w dzień przed wigilią, dzień przed czy po wszystkich swiętych itd itp

trzecia sprawa to już w tym sezonie jest po prostu perełka
terminy rozgrywania meczy o utrzymanie (miejsce rozgrywania podane dla 9 druzyny w tabeli)

17.02.2008 dom
22.02.2008 wyjazd
24.02.2008 wyjazd
29.02.2008 dom
02.03.2008 dom
07.02.2008 wyjazd
09.03.2008 dom

W I rundzie fazy Play-Off gra się 2dom 2wyjazd 1dom a w meczach o utrzymanie gra się 1dom 2wyjazd 2dom 1wyjazd 1dom. Pytanie dlaczego drużyny skwalifikowane wyżej z pozycji 1-4 sa premiowane 2 pierwszymi meczami u siebie? a drużyna z pozycji 9 nie? jeśli już tłumaczyć to wyrównaniem szans to powinny być mecze 1dom 1wyjazd, jeśli natomiast są po 2 to na całym szczeblu rozgrywek tak samo!! po co grać 2 mecze pod rząd na tej samej tafli jeśli dzieli je dwa dni?? zakładając sytuację ze drużyna z północy polski gra o utrzymanie z drużyną z południa to gdzie ma trenować w dzień pomiędzy meczami drużyna przyjezdna??? i kto za to zapłaci?? bo wracać się do domu możliwości nie ma (fizyczny brak czasu)??

Remi1991
Użytkownik na 0%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 12:29   

Jak dla mnie to zmiejszenie liczy spotkan przyniosloby efekt w postaci poziomu:
- bardziej wypoczeci zawodnicy , czas na regeneracje sil;
- w zwiazku z wiekszymi silami bardziej zaciete mecze;
- skoro bardziej zaciete, to i ciekawsze dla publicznosci itp

pozatym dla klubow gorzej sytuowanych jak np Unia , mniej spotkan znaczy mniej wydatkow ktore musza poniesc i moga za zaoszczedzone pieniadze np zaplacic jednemu solidnemu obcokrajowcowi .

Alferek - konto nieaktywn
[Usunięty]

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 12:34   

Kofa śmiało można tak napisać:

17.02.2008 Bytom
22.02.2008 Oświęcim
24.02.2008 Oświęcim
29.02.2008 Bytom
ewentualnie
02.03.2008 Bytom
07.02.2008 Oświęcim
09.03.2008 Bytom

Przecież niemożliwe jest, że Polonia wygra wszystkie mecze i jednocześnie Sanok wszystkie przegra.

kofa 
Moderator

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 12:49   

Alferek napisał/a:
Kofa śmiało można tak napisać:

17.02.2008 Bytom
22.02.2008 Oświęcim
24.02.2008 Oświęcim
29.02.2008 Bytom
ewentualnie
02.03.2008 Bytom
07.02.2008 Oświęcim
09.03.2008 Bytom

Przecież niemożliwe jest, że Polonia wygra wszystkie mecze i jednocześnie Sanok wszystkie przegra.

alferek teraz to wiemy ale co z tego terminarz byl robiony przed startem ligi, gdyby w meczu o utrzymanie gral Sanok z Toruniem to jakbys widzial te dwumecze z dniem przerwy?

Hornet 
Użytkownik na 30%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 13:34   

Mielismy juz 8-zespolowa lige i tez bylo po 28 meczy, czy zdalo to egzamin ? nie wydaje mi sie dobrych meczy bylo jak na lekarstwo, tak jak dzisiaj. Napisze to kolejny raz uwazam, ze wyniki z rundy zasadniczej powinny miec znaczenie w fazie Play-Off. Wydaje mi sie, ze w ten sposob ograniczylibysmy duzo ilosc meczy o przyslowiawa "pietruszke".

Alferek - konto nieaktywn
[Usunięty]

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 22:06   

kofa napisał/a:
alferek teraz to wiemy ale co z tego terminarz byl robiony przed startem ligi, gdyby w meczu o utrzymanie gral Sanok z Toruniem to jakbys widzial te dwumecze z dniem przerwy?

Kofa przecież nasi genialni stratedzy z PZHL już przed sezonem wiedzieli kto z kim zagra i tylko dla pozorów nie napisali. :P

Bodzio 206 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 23:30   

Panowie a co wy powiecie na taki system rozgrywek:
12 zespołowa ekstraklasa:
I runda-22 mecze
Po rundzie następuje podział na 6 zespołowe grupy. Grupa "Mistrzowska" i Grupa "Spadkowa".

Grupa "Mistrzowska"
Zespoły przystępują do konfrontacji bez zdobyczy punktowych w meczach z drużynami grupy "spadkowej" tak samo w drugą stronę.
II Runda 20 meczy (obydwie grupy)
Play-off (grupa Mistrzowska)
Walka o MP:
Pierwsze cztery zespoły, 1-4, 2-3
Zespoły z miejsc 5 i 6 grupy M, grają z 1 i 2 zespołem grupy S. System 5-2, 6-1. Walka o miejsca 5-8. Aby gra była warta świeczki, zespoły z miejsc 1,2,3,4,5,6 są rozstawione w PP, a reszta rozlosowana.

Ostatnie cztery zespoły z grupy S grają o utzrymanie w ekstraklasie. 3-6, 4-5. Przegrani grają o Utrzymanie. Przegrany spada, natomiast drugi gra baraż z 2 drużyną z Play-off I ligi.

W sumie mamy 42 mecze. Gramy co piątek i niedzielę. Sezon zasadniczy kończy się końcem Lutego, początkiem Marca. Play-off możemy już rozgrywać niedziela, piątek, wtorek. Aby sie wyrobić na reprezentację.

Hornet 
Użytkownik na 30%

Wysłany: 7 Styczeń 2008, 23:47   

Nie wydaje mi sie, zeby bylo nas stac na 12 zespolowa lige, jest za malo zawodnikow, a trzeba pamietac rowniez o tym, ze sa takie kluby jeszcze jak Orlik Opole i Legia Warszawa, a nie byloby przyjemnoscia dla nich grac w 4 zespolowej lidze.

kofa 
Moderator

Wysłany: 8 Styczeń 2008, 00:00   

panowie na chwile obecna jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest liga open

Baudolino 
Użytkownik na 0%

Wysłany: 8 Styczeń 2008, 14:09   

kofa napisał/a:
panowie na chwile obecna jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest liga open

ano właśnie
oto moja propozycja:

Rozpoczynamy rozgrywki bez podziału na klasy rozgrywkowe -formuła Open- która ma wyłonić najlepszą szóstkę drużyn – gramy każdy z każdym ale tylko jeden mecz (aby uniknąć walkowerów czy zgłoszeń nieistniejących teamów można wprowadzić startowe np. 30 tyś. PLN. Sumę może zgarniać Mistrz Polski) i żadnych drugich drużyn.
Zakładamy, że zgłaszają się wszystkie drużyny obecnie grające w ekstra- i 1. lidze (wersja bardzo optymistyczna) czyli 16 drużyn – daje to 15 meczów – nie ma kalkulacji tylko zasada bij mistrza bo wszyscy chcą grać w szóstce.
Po tej rundzie drużyny zajmujące miejsca od 1-6 tworzą grupę „silniejszą” i walczą o jak najlepszą pozycję wyjściową do Play-Off systemem mecz-rewanż dwie rundy (20 meczów), natomiast „reszta” (przegrani z fazy Open ewentualnie ci, których nie było stać na startowe lub słabsi sportowo) grają o wejście do Play-Off.
Niby na razie nic nowego ale mamy już emocje na początku rozgrywek o wejście do szóstki – tej, w której grają najlepsi zawodnicy, o której dziennikarze piszą na okrągło, których wyniki są w każdych wiadomościach sportowych, mecze transmitowane na żywo w ogólnodostępnej telewizji itd. itp.
W grupie słabszej 10 drużyn walczy o dwa czołowe miejsca by zagrać play-off z najlepszą szóstką (tą z góry). Drużyny grają systemem mecz – rewanż (18 meczów), a następnie 8 najlepszych gra play-off i dwie najlepsze zamiast finału między sobą uzupełniają „szóstkę” silną w batalii o tytuł Mistrza Polski. Dla drużyn z miejsc 9 i 10 sezon się kończy i mogą się zbroić na następny i tak samo dla każdej drużyny odpadającej z play-off – unikniemy żenujących widowisk o 5. czy 7. miejsce, a brązowe medale może „Prezes” PZHL wręczyć drużynom przegranym w półfinale „Dużego Play-Off”.
W takim układzie w sezonie regularnym mamy niemal cały czas mecze o stawkę i to w jednej i drugiej grupie, drużyny z „lepszej szóstki” grają 35 meczów w sezonie regularnym, mamy czas na reprezentację i puchary (hehehe), ci „gorsi” 33 plus mecze „małego play-off” (można go zagrać do 3 zwycięstw - best of five) – w najgorszym przypadku 10 meczów.
Wielki Play-Off wyłania Mistrza Polski, który oprócz lichego pucharu ufundowanego przez PZHL zgarnia kaskę wpisowego do fazy open.

Myślę, że najważniejszą sprawą jest podniesienie atrakcyjności rozgrywek i jak najwięcej meczów o stawkę...

To mój pierwszy post na tym forum - więc pozdrawiam Wszystkich serdecznie i życze wszystkiego dobrego

szlachtek 
Użytkownik na 0%

Wysłany: 8 Styczeń 2008, 14:36   

przy lidze open niesamowitym meczem będzie np. Cracovia-Orlik, już nie mogę się doczekać :wink:

Odpowiedz do tematu