FORUMHOKEJOWE.PL Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
Reaktywujemy najstarsze, a zarazem największe forum hokejowe w Polsce! Jesteśmy z Wami już blisko 15 lat! Zapraszamy.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Shery
28 Wrzesień 2014, 15:37
liga "metropolitalna" w polskim systemie rozgrywek
Autor Wiadomość
Piledro 
Użytkownik na 0%

Wysłany: 1 Luty 2014, 10:08   liga "metropolitalna" w polskim systemie rozgrywek

Zastanówmy się nad możliwością takiego zestawienia rozgrywek ligowych, żeby ośrodki hokejowe z dużym potencjałem, a w tej chwili poza rozgrywkami PHL, miały możliwość szybkiego wyjścia z regresu w jaki popadły.
Specyfika geograficzna danego kraju sprawia czasem, że rozgrywki ligowe nawet na najwyższym szczeblu muszą dla dobrze rozumianego dobra samej dyscypliny ją także uwględniać. W Polsce warto to także wziąć pod uwagę.

Ośrodki Gdański, Toruński i Warszawski.

Grając poza najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce, zwłaszka jeśli nie jest to tylko jeden sezon, ośrodki hokejowe ponoszą poważne szkody. Zmniejsza się napływ nowych adeptów wśród najmłodszych, kibice odzwyczajają się od uczęszczania na spotkania hokejowe, wychowankowie nierzadko rezygnują z uprawiania zawodu hokeisty. Ośrodki wegetują, zwykle z dość mglistymi perspektywami na poprawę.

Rozwiązaniem mogłoby być zaproszenie takich ośrodków do rozgrywek PHL poza rywalizacją sportową przy spełnieniu określonych warunków, ale nie jest to być może rozwiązanie optymalne.
Warto choćby uzmysłowić sobie że intensywność tegorocznych rozgrywek PHL nie byłaby z pewnością możliwa do utrzymania gdyby chociaż jeden z tych wymienionych ośrodków z północy kraju wymienił któryś z obecnie reprezentowanych w rozgrywkach (transport).

Rozważmy inny, alternatywny scenariusz.

Stwarzamy specjalny system rozgrywek pomyślany tak, aby interes tych wyszczególnionych ośrodków był w nim uwzględniony, a w ten sposób interes samej dyspcypliny w kraju.

Mamy więc PHL, która rozgrywa swoje spotkania w ramach tych samych reguł jak dotąd, przy czym z małą modyfikacją, o czym później.

Mamy też ligę w pewnym sensie rownoważną wobec niej, której moglibyśmy nadać nazwę "metropolitalnej" obejmującą "na tę chwilę" te trzy wyszczególnione ośrodki.

Rozgrywki obu lig są wobec siebie oddzielone, ale dochodzi w trakcie sezonu zasadniczego także do spotkań "międzyligowych". Do play-off PHL mają szansę dostać się także zespoły z ligi "metropolitalnej".

Szczegółowa propozycja wobec spotkań "międzyligowych" jest następująca:
- wszyskie te spotkania rozgrywane są "na wyjeździe" przez drużynę PHL i "w domu" przez drużynę z ligi "metropolitalnej",
- rozgrywane są w dni piątek - niedziela,
- są dwie rundy takich spotkań w ciągu całego sezonu (do 20 spotkań - 2 na przestrzeni 3 dni - z perspektywy drużyny z wyszczególnionych ośrodków)
- punkty zdobyte w tych spotkaniach naliczane są do osiągnięć drużyny w swojej lidze.

Konieczne do spełnienia warunki i uzasadnienie powyższych propozycji.

Aby miało to sens, hale muszą być duże i pełne kibiców, a mecze rozgrywane w dobrych warunkach. Musi istnieć dobra baza hotelowa w tych ośrodkach miejskich.

Ośrodki hokejowe drużyn PHL powinny móc wnieść ten rodzaj poświęcenia, który wymagałby tego rodzaju przemodelowany system rozgrywek PHL, związany z wyjazdami i ewentualnym przebywaniem drużyny w weekendy poza domem. To byłoby raptem (w wariancie minimalistycznym) 6 takich spotkań w ciągu całego sezonu zasadniczego (w jeden weekend można by rozgrywać 2 takie spotkania - np. Gdańsk i Toruń).

Spotkania te muszą mieć swoją stawkę, więc trzeba naliczać za nie punkty. Celem na sezon zasadniczy jest wyłonienie drużyn do play-off. Dla zespołu PHL oznacza to, że musi znaleźć się co najmniej na 8 miejscu (ale to może nie wystarczyć), załóżmy że w 10-cio podmiotowej stawce.
Dla drużyn ligi "metropolitalnej" zdobycie wystarczającej liczby punktów, aby wyprzedzić (po ewentualnej korekcie "przeliczeniowej": +/- x punktów) co najmniej 8 drużynę z końcowej klasyfikacji sezonu zasadniczego PHL.

Zakładając, że mamy PHL z 10 podmiotami oraz ligę "metropolitalną" z 3 podmiotami, system rozgrywek obu lig może wyglądać następująco:

PHL: 4 rundy "wewnątrzligowe" 4*9=36, 2 rundy "międzyligowe" 2*3=6 (wariant minimalistyczny), razem 42 spotkania.

METROPOLITALNA: 2 rundy "międzyligowe" 2*10=20, "dopełniającą" liczbę rund "wewnątrzligowych" x*2.

Co z zapleczem (1 ligą) PHL? - Powinna zniknąć w tej postaci.

Jeśli odjąć ośrodki, które "powędrowałyby" do ligi "metropolitalnej" z obecnego składu 1 ligi pozostałyby trzy ośrodki:
- Naprzód Janów (Katowice),
- Orlik Opole,
- UKH Dębica.

Jeśli zakładamy, że PHL ma liczyć 10 zespołów, to "na lodzie" pozostają dwa ośrodki Janów/Opole i Dębica.

Wydaje się, że wyjściem jest rozszerzenie ligi "metropolitalnej" o ośrodek Janów/Opole na specjalnym statusie. Tzn. docelowo miejscem dla tego ośrodka jest PHL, natomiast dotąd kiedy nie zwolni się miejsce w tamtej lidze, miejcem najodpowiedniejszym jest liga "metropolitalna". Można alternatywnie rozważać rozgrywkę play-out najlepszej drużyny z ligi "metropolitalnej" o specjalnym statusie (zakładając na chwilę, że będzie takich drużyn w tej lidze więcej), a ostatnią drużyną PHL po sezonie zasadniczym.

Dębica mogłaby również zostać dokooptowana do ligi "metropolitalnej", aczkolwiek powinna być brana pod uwagę jako druga w kolejności.

Gdyby reaktywował się ośrodek w Sosnowcu, oczywiście także powinien mieć priorytet nad Dębicą dołączenia do ligi "metropolitalnej" na specjalnym statusie.

stasiu 
Moderator

Wysłany: 1 Luty 2014, 20:45   

Na chwilę obecna gracze z Dębicy nie na dają się do gry nawet w CLJ

Slavo 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 3 Luty 2014, 09:40   

Moim zdaniem w tej chwili, PHL powinna liczyć maksymalnie 6 zespołów, a w 1 lidze powinny być stworzone 2 grupy, północna i południowa żeby obniżyć koszty dojazdów. A kontakt z najlepszymi drużynami powinien być w PP którego formuła powinna być troszkę inaczej zorganizowana.

stasiu 
Moderator

Wysłany: 3 Luty 2014, 20:07   

ty lepiej nikogo nie dziel , Polski w ogóle nie stać na 2 ligi , przecież w 1 lidze są tylko 4 drużyny jak byś chciał je jeszcze dzielić w ekstralidze powinny zagrać wszystkie ekipy które na nią stać a reszta z amatorką open.

Slavo 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 4 Luty 2014, 09:23   

Krynice było stać na początku i co?? Podhale Polonia Katowice też tylko do pierwszej ligi się nadają. Podział pierwszej ligi na dwie grupy daje duże oszczędności dla tych zespołów. i wtedy mogłyby dołączyć zespoły które grają obecnie w 2 lidze.

stasiu 
Moderator

Wysłany: 4 Luty 2014, 19:58   

chciał byś oglądać ciągle dwa , trzy te same zespoły ? jak graja z twoją drużyną no chyba że ktoś chodzi na parę spotkań w roku to rozumiem , ze nie chce ogladać wygranych po 15:0, jak jak Naprzód grał w E-lidze byłem na wszystkich spotkaniach u siebie i na wszystkich wyjazdach do 100 km, więc średnio wesołe było by oglądanie meczy non stop paru ekip.

devil 
Użytkownik na 40%

Wysłany: 4 Luty 2014, 20:20   

Tego sosu już się nie da bardziej zagęścić. Lepiej żeby w lidze grał każdy kto spełni warunki finansowe i organizacyjne a nie tylko kilka drużyn złożonych z tych samych zawodników tylko w innych barwach.

Slavo, możesz podać choć jeden talent który wyszedł z PLH w ciągu ostatnich 10 lat ? Niestety nasze podwórko zamknęło się na świat i coraz bardziej zmierza w stronę "ciepłego k.urwidołku".

Tutaj potrzeba rewolucji. Najpierw trzeba ten produkt wypromować i spopularyzować a dopiero pózniej na tej bazie budować cokolwiek. Takie jest moje zdanie.

Slavo 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 5 Luty 2014, 09:17   

Stasiu, ale z drugiej strony co za przyjemność oglądać mecze do jednej bramki?
Ja też chciałbym żeby grały drużyny z Łodzi, Poznania, Warszawy itp Taka Legia sobie radzi z dojazdami na Śląsk, ale podejrzewam że jest to spora część ich budżetu. Stąd wg moich przemyśleń lepiej stworzyć dwie grupy żeby TKH, Stoczniowiec, BTH, Poznań itp miały do siebie blisko.
OK, jeśli na początku sezonu są przedstawione gwarancje finansowe na cały sezon to niech w tej lidze gra nawet 18 zespołów, ale sami dobrze wiecie, że z tych powiedzmy 18 zespołów to sezon dogra 12.
Trzeba też spojrzeć na to z tej strony czy takie przegrane 0-15 nie będą w jakiś sposób deprymować zamiast motywować (chociaż z drugiej strony występy w PHL to też zaszczyt dla młodego chłopaka)
No i jeszcze jedno, skąd tylu hokeistów nabierzemy?? Mając więcej drużyn seniorskich, będą musieli brać z juniorów, tylko ja potem spełnić wymóg posiadania drużyn juniorskich ktore i tak teraz już grają w większości mała ilością zawodników? Więc to wszystko wymaga reorganizacji.
Devil nie mogę sobie przypomnieć jakiegoś wielkiego talentu hmm może Guzik;) ?? Napewno któryś ze starych forumowiczów coś by wymyślił :)

stasiu 
Moderator

Wysłany: 5 Luty 2014, 18:21   

Slavo ale teraz w 1 lidze są praktycznie tylko 4 zespoły a co będzie jak któraś znajdzie budzet i po awansie zagra w E-lidze to zostaną 3 zespoły i 2 SMS-y no dłuuuuuuuuuuugo nic i Dębica która przegrywa większość spotkań po za tymi z SMS-em II , brakuje druzyny z Gdańska i Sosnowca i to tyle.

devil 
Użytkownik na 40%

Wysłany: 5 Luty 2014, 20:38   

Slavo napisał/a:

Ja też chciałbym żeby grały drużyny z Łodzi, Poznania, Warszawy itp Taka Legia sobie radzi z dojazdami na Śląsk, ale podejrzewam że jest to spora część ich budżetu. Stąd wg moich przemyśleń lepiej stworzyć dwie grupy żeby TKH, Stoczniowiec, BTH, Poznań itp miały do siebie blisko.

Co będzie jeżeli do ligi zgłoszą się 3 kluby z północy i 9 z południa Polski ( granica Poznań-Łódż-Warszawa). W DEL większość drużyn jest skupiona między sobą 30-150 km a są takie co mają 1000 km wyjazdy. O KHL już nie wspominając.
Slavo napisał/a:
OK, jeśli na początku sezonu są przedstawione gwarancje finansowe na cały sezon to niech w tej lidze gra nawet 18 zespołów, ale sami dobrze wiecie, że z tych powiedzmy 18 zespołów to sezon dogra 12.

Uprościć przepisy o klubach i ustanowić odpowiedzialność właściciela za wykonanie budżetu. Albo potrafisz liczyć albo bulisz z własnej kieszeni.

Slavo napisał/a:
No i jeszcze jedno, skąd tylu hokeistów nabierzemy?? Mając więcej drużyn seniorskich, będą musieli brać z juniorów, tylko ja potem spełnić wymóg posiadania drużyn juniorskich ktore i tak teraz już grają w większości mała ilością zawodników? Więc to wszystko wymaga reorganizacji.

Praca u podstaw leży. Powstały "orliki" , dlaczego nie można stworzyć lodowisk ogólnie dostępnych. Tak wygląda to w Czechach i jakoś funkcjonuje od dobrych 30 lat. Tylko ktoś pomyślał za w czasu i od razu zbudował cały kompleks. W dużej części Polski, "lodowisko" jest zjawiskiem a nie codziennością.
Slavo napisał/a:
Devil nie mogę sobie przypomnieć jakiegoś wielkiego talentu hmm może Guzik;) ?? Napewno któryś ze starych forumowiczów coś by wymyślił :)
Napewno :lol:

Pozdrawiam

Slavo 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 6 Luty 2014, 08:56   

Stasiu przy zmniejszeniu ekstraligi parę zespołów dojdzie do pierwszej ligi: Polonia, Katowice, Krynica. Wydaje mi się że reaktywuje się Zagłębie. U góry Stocznia, Toruń, ŁKH. Nie wiem jak jest w Bydgoszczy bo nie natknąłem się w żadnych artykułach na wzmianki o tym ośrodku. Jest drużyna Mad Dogs bodajże z Sopotu. Jak tak przeglądam kluby hokejowe które już nie istnieją to aż dziw że kiedyś było tyle tych drużyn: http://pl.wikipedia.org/w..._kluby_hokejowe

Devil co do lodowisk to u nas w Tychach w okresie zimowym oprócz normalnego, rozkłada się 3 sezonowe (chwale się wiem :p ) i muszę przyznać że przynajmniej na paprocańskim tym najbliżej mojego miejsca zamieszkania jest zawsze prawie full, wiec jakieś zainteresowanie sportami zimowymi jest. Dobre jest też to że są udostępniane bezpłatnie

devil 
Użytkownik na 40%

Wysłany: 6 Luty 2014, 19:43   

Slavo napisał/a:

Devil co do lodowisk to u nas w Tychach w okresie zimowym oprócz normalnego, rozkłada się 3 sezonowe (chwale się wiem :p ) i muszę przyznać że przynajmniej na paprocańskim tym najbliżej mojego miejsca zamieszkania jest zawsze prawie full, wiec jakieś zainteresowanie sportami zimowymi jest. Dobre jest też to że są udostępniane bezpłatnie

Tychy należą do wyjątków gdzie hokej jest numerem 1. Podejrzewam że jak zapytasz przeciętnego znawcę polskiego sportu o hokej to wymieni Nowy Targ, Oświęcim i Tychy. Więc naturalne że ludzie jeżdżą na łyżwach i dobrze że mają gdzie (sam jeżdziłem na Paprocanach). Gdyby taka sytuacja była w każdym mieście powyżej 40 tyś. wtedy masz jakąś bazę gdzie można propagować hokej. We Wrocławiu jest tylko jedno całoroczne lodowisko i 2 może 3 sezonowe, wszystkie płatne. Więc o czym tu rozmawiać.

P.s. Jak chcesz się dowiedzieć więcej o historii polskiego hokeja to nie czytaj Wikipedii tylko napisz do jednego z forumowiczów, Trytona. Ten człowiek to chodząca encyklopedia polskiego hokeja.

Pozdrawiam

Slavo 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 7 Luty 2014, 13:09   

no właśnie chodzi o to że to jest płatne....
Na tym forum z tego co patrzałem (patrzyłem :zagadka: lol ta polszczyzna) loguje się tylko kilka osób :) kiedyś działo się tutaj dużo więcej :)

stasiu 
Moderator

Wysłany: 7 Luty 2014, 19:57   

jak Alferek uruchomił forum Unii to zapadła cisza :wink:

Slavo 
Użytkownik na 80%

Wysłany: 9 Luty 2014, 10:00   

Z tego co pamiętam to się obraził :P w sumie tych pare lat temu też byłem ślepo zapatrzony z mój klub ;) teraz też jestem, ale staram się jednak pisać bardziej wyważone posty niż kiedyś ;)

Odpowiedz do tematu